Gudstjänstlivet

Välkommen till kyrkan!

Adventsgudstjänst i S:t Jacobs kyrka.

Söndagar:

Högmässa kl.10 i S:t Jacobs kyrka.

Högmässa kl.12 i Johanneskyrkan.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Onsdagar:

Kvällsmässa kl.18 i Gamla kyrkan från och med 6.9.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Tisdagsmässan:

Flerspråkig taizémässa i Johanneskyrkan, tisdagarna 5.9 och 7.11.

Mariavesper i Johanneskyrkans krypta 12.9 och 10.10.

Ljusmässa i Johanneskyrkan tisdagen 5.12.

Tomasmässa i Johanneskyrkan, 19.9, 24.10 samt 21.11.

Tisdagsmässan inleds alltid kl. 18.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Övriga mässor och gudstjänster:

Mässa med små och stora i S:t Jacobs kyrka 1.10 kl. 16 samt i Johanneskyrkan 15.10 kl. 12.

Gudstjänster i Folkhälsans Seniorhus, söndagarna 10.9, 15.10 samt 12.11 kl. 15.

Nallegudstjänst i Mariakapellet, fredagen 29.9 samt 1.12 kl. 10.

Andakt i Seniorhuset på Drumsö, tisdagarna 26.9, 24.10, 21.11 samt 19.12 kl. 17.30.

OBS! Ändring av program förekommer, kolla därför evenemangslistan eller Kyrkpressen/HBL för up-to-date information.

Katakombmässa i Johanneskyrkans krypta.

PRÄSTER

Mikael Busck-Nielsen
(09) 2340 7747, 040 7733 155
mikael.busck-nielsen@evl.fi

Monica Heikel-Nyberg
(09) 2340 7787, 050 5456 172
monica.heikel-nyberg@evl.fi

Fred Lindström
(09) 2340 7737, 050 3800 846
fred.lindstrom@evl.fi

Maria Repo-Rostedt
(09) 23407738, 050-5773995
maria.repo-rostedt@evl.fi

Johan Terho
09 2340 7717/ 050 380 0807
johan.terho@evl.fi

Johan Westerlund
(09) 2340 7710 / 050 521 3573
johan.westerlund@evl.fi

KANTORER

Dag-Ulrik Almqvist
(09) 2340 7718, 050 3801 874
dag-ulrik.almqvist@evl.fi

Anna Maria Böckerman
(09) 2340 7728, 050 380 1869
annamaria.bockerman@evl.fi

Sixten Enlund
(09) 2340 7708, 050 3800 826
sixten.enlund@evl.fi

Eva Henricson
(09) 2340 7748, 050 3800 842
eva.henricson@evl.fi