Gudstjänstlivet

Välkommen till kyrkan!

Adventsgudstjänst i S:t Jacobs kyrka.

Söndagar:

Högmässa kl.10 i S:t Jacobs kyrka.

Högmässa kl.12 i Johanneskyrkan.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Onsdagar:

Kvällsmässa kl.18 i Gamla kyrkan från och med 3.1.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Tisdagsmässan:

Flerspråkig taizémässa i Johanneskyrkan, tisdagarna 16.1, 6.2 och 17.4.

Mariavesper i Johanneskyrkans krypta 23.1, 20.2, 10.4 och 15.5.

Tomasmässa i Johanneskyrkan, 30.1, 27.2, 24.4 och 22.5.

Tisdagsmässan inleds alltid kl. 18.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Övriga mässor och gudstjänster:

Mässa för små och stora, söndagarna 4.2 och 2.4 kl. 16.

Gudstjänster i Folkhälsans Seniorhus, söndagarna 21.1, 25.2, 22.4 samt 20.5 kl. 15.

Nallegudstjänst i Mariakapellet, fredagarna 2.3 och 13.4 kl. 10.

Andakt i Seniorhuset på Drumsö, tisdagarna 16.1, 20.2, 20.3, 17.4 samt 15.5 kl. 17.30.

OBS! Ändring av program förekommer, kolla därför evenemangslistan eller Kyrkpressen/HBL för up-to-date information.

Katakombmässa i Johanneskyrkans krypta.

PRÄSTER

Mikael Busck-Nielsen
(09) 2340 7747, 040 7733 155
mikael.busck-nielsen@evl.fi

Monica Heikel-Nyberg
(09) 2340 7787, 050 5456 172
monica.heikel-nyberg@evl.fi

Fred Lindström
(09) 2340 7737, 050 3800 846
fred.lindstrom@evl.fi

Maria Repo-Rostedt
(09) 23407738, 050-5773995
maria.repo-rostedt@evl.fi

Johan Terho
09 2340 7717/ 050 380 0807
johan.terho@evl.fi

Johan Westerlund
(09) 2340 7710 / 050 521 3573
johan.westerlund@evl.fi

KANTORER

Dag-Ulrik Almqvist
(09) 2340 7718, 050 3801 874
dag-ulrik.almqvist@evl.fi

Anna Maria Böckerman
(09) 2340 7728, 050 380 1869
annamaria.bockerman@evl.fi

Sixten Enlund
(09) 2340 7708, 050 3800 826
sixten.enlund@evl.fi

Eva Henricson
(09) 2340 7748, 050 3800 842
eva.henricson@evl.fi